Dolní Morava (8 km od chaty)

Mapa letních zážitků

Centrum turistického ruchu na Dolní Moravě nabízí mnoho možností pro vyžití rodin s dětmi. Resort Dolní Morava můžete navštívit celoročně za každého počasí,a přesto zde naleznete mnoho aktivit. V zimních měsících si můžete zalyžovat na více než 5 kilometrech sjezdovek, nebo využít desítky kilometrů upravované bežecké tratě. V areálu je možnost si zaplatit lekce snowboardingu či lyžování, kde Vás profesionální instruktor ochotně naučí základy, popř. zdokonalí Vaše schopnosti. Pro zmrzlíky je zde možnost rozsáhlého wellness. A pro adrenalinové nadšence je zde sáňkařská dráha.

 

 

Stezka v oblacích

V letních měsících můžete s rodinou zablbnout na nejdelší bobové dráze v ČR, nebo si půjčit koloběžky, horská kola.  Pro fanoušky krásných výhledů zde naleznete Stezku v oblacích, ze které si můžete užívat horské panoramata ať už v zimě, či v létě. Pro děti je zde také Mamutíkův vodní park, který je první svého druhu, popř. lanové centrum, lezecká stěna,nebo malý bungeejump.

 

Králický Sněžník a pramen řeky Moravy

Kralický Sněžník

Třetí nejvyšší vrchol ČR (1424 m.n.m) , který zdobí známá socha slona leží na hranicích Čech, Moravy a Polska. Z Dolní Moravy od konečné zastávky autobusu zde vede středně náročná trasa (10 km). Stejnou cestou dojdete také k pramenu řeky Moravy, která je důležitým přítokem Dunaje.

 

 

 

 

Dělostřelecká tvrz Hůrka a vojenské muzeum (15 km od chaty)

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Prohlídka tvrze Bouda je ojedinělým zážitkem, neboť teprve zde si lze uvědomit rozsah, kvalitu a velkorysost opevňovacích prací v Československu konce 30. let minulého století. Přesuňte se do období před Mnichovskou dohodou a projděte se komplexem chodeb, který má dohromady přes 1500 metrů.

Další zastávkou je Vojenské muzeum Králíky, které prezentuje historii Československé armády od jejího vzniku po současnost. Několikrát do roka se zde můžete svést ve vojenské technice nebo navštívit vojensko-historické akce.

Pivovar Holba a muzeum (15km)

Prohlédněte si historické exponáty - nástroje a zařízení, které se kdysi při výrobě piva používaly. Uvidíte dřevěné sudy, coby pýchu bednářského řemesla, sladovnické a výčepní zařízení z dob minulých. V muzeu je atmosféra z dřívějších hospod a potěší nejen milovníky piva. Kromě muzea je možnost domluvit i exkurze do pivovaru a nahlédnout pod pokličku výroby horského piva Holba.

Hora Matky Boží (15km)

Hora Matky Boží

Monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, ambity, kaplí Svatých schodů, pramenem, hřbitovem a poutním domem na Mariánském kopci nad městem Králíky. V roce 2018 byl areál prohlášen Národní kulturní památkou České republiky. V 18. století toto místo navštěvovali desítky tisíc poutníků, kteří hledali pomoc u servitů (Řád služebníků Mariiných)

 

 

Muzeum papíru a termální lázně  Velké Losiny(30km)

Muzeum papíru je Národní kulturní památkou ČR a v budově v dřívější době zde docházelo k ruční výrobě papíru.Kromě prezentace tradiční manufakturní výroby papíru nabízí ojedinělý pohled do několikasetleté historie řemesla.Ve Velkých Losinách se také nachází termální lázně, kde voda má léčivé účinky.

Další tipy na výlet:
Přehrada Pastviny (25km) - možnost letního koupání, šlapadla
Vodní elektrárna Dlouhé stráně - (45km)
Aquapark Žamberk (30 km)

Procházky po blízkém okolí

Kaple Svatá Trojice

Rapant- kaple Svaté trojice - Rudolfův Pramen (okruh 9 km)

Krátká procházka na poutní kapličku Svaté trojice, která byla původně vystavěna v roce 746  jako poděkování obyvatel nedalekého města Králík za záchranu před Prusy ve Slezských válkách. Nynější objekt byl vystavěn v roce 1898. V blízkosti kapličky je také léčivý  Rudolfův (někdy Grabnerův) pramen. Pro jeho vydatnost se před II.světovou válkou uvažovalo se stavbou lázní. Cestou zpět se můžete zastavit na oběd, nebo točené pivo na Severomoravské chatě.

 

 

Rapant - Čepice - Podlesí (12 km)

Středně dlouhá procházka začíná po sestupu do obce Vysoký Potok, kdy u mateřské školky se vydáte cestou doprava přes pastviny kolem Pomníčku pany Marie na Čepici,

Podlesí

koňského ranche až do vesničky Podlesí s krásným náměstíčkem. Centrem náměstí je historická radnice s přilehlým malým parčíkem s kašnou. Na Podlesí se také nachází památník obětem 1.sv války, morový sloup, a historický kostel Sv. Máří Magdalény, kde byly natáčeny záběry z filmu 7 dní hříchu. Na Podlesí se také můžete vydat za účelem návštěvy sportovních utkání místního fotbalové klubu hrající III. třídu mužů okresní soutěže. Na hřišti se také druhý víkend v srpnu odehrávají Malomoravské slavnosti.

 

Aktivity v blízkém okolí

Houbaření

V okolí chaty se nachází rozsáhlé smíšené lesy, kde v letních měsících lehce naleznete lahodné hřiby na výbornou smaženici. Mezi nejrozšířenější druhy patří hřib pravý, křemenáč a suchohřiby.

Projíždky na koních

Po domluvě je možnost zajistit projížďky na koních pod dozorem zkušených jezdců z nedalekého ranče. Krásný zážitek v sedle nejen pro děti, ale i dospělé. Cena cca 250 za hodinu.

 

Víceúčelové hřiště (volejbal, nohejbal, tenis)

Tři kilometry od chaty se nachází víceúčelové hřiště, kde si můžete zasportovat (po dohodě s majitelem). Hřiště je vidět při projíždění obcí Vysoký potok.Možnost zapůjčení sítě, nebo volejbalového (nohejbalového) míče.  Tel : 606 709 906